Konkurs Matematyczny PANGEA

Międzynarodowa Szkoła "Meridian" oraz Akademia Finansów i Biznesu "Vistula" już po raz trzynasty zorganizowały Konkurs Matematyczny "Pangea". Jest on corocznie przeprowadzany w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech. Założeniem konkursu jest propagowanie matematyki wśród młodzieży.

PANGEA obejmuje dziewięć kategorii: szkoły podstawowe (klasy czwarte, klasy piąte i klasy szóste), szkoły gimnazjalne (każda klasa jako osobna kategoria wiekowa), szkoły licealne (każda klasa jako osobna kategoria wiekowa).

W całym kraju do pierwszego etapu szkolnego konkursu przystąpiło ok. 200 000 uczniów, w tym 22 osoby w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cisiu. To bardzo duża ilość, zwłaszcza, że powszechnie uważa się, iż matematyka jest trudna i nie należy do najbardziej ulubionych przedmiotów.

W naszej szkole konkurs odbył się po raz drugi. W tym roku wyniki wielu uczniów były naprawdę bardzo dobre. Wyróżnili się: Damian Bąk, Szymon Wiśniewski, Bartek Bogusz, Jakub Słodownik, Aleksandra Bok i Julia Bok. Najwięcej punktów (57 p. / 60 p.) zdobył Michał Jęczmieniowski i to właśnie on został zaproszony 17 kwietnia na finał ogólnopolski do Warszawy, gdzie rywalizował
w swojej kategorii ze 142 innymi uczestnikami z całego kraju.

Zadania finałowe miały formę testu wielokrotnego wyboru. Czas pracy wynosił 90 minut,
a uczniowie mieli do rozwiązania 30 zadań. Maksymalnie mogli zdobyć 120 punktów.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników miło mi poinformować, że Michał Jęczmieniowski z klasy piątej zajął 53. miejsce w Polsce. Serdeczne gratulacje!

Wszystkich chętnych zapraszam na XIV edycję konkursu, która odbędzie się już za rok.

Małgorzata Główka